samotniś_

 
присъединил се: 18.02.2017
Nie taki samotny samotniś_.... Alfiąto :d... ❤. Niech dzisiaj bedzie lepsze niz wczoraj i gorsze niz jutro...
Точки137Още
следващо ниво: 
Необходими точки: 63
Последна игра
Treasure Hunters

Treasure Hunters

Treasure Hunters
21 часове преди

coś na czasie...

Narcyzm patologiczny posługuje się trzema maskami, którymi dana osoba zakrywa się w celu manipulowania oraz ukrywania własnych intencji oraz tego kim w rzeczywistości jest. Osoby takie w otoczeniu innych nie chcą wyjść na aroganckie. Z tego właśnie powodu ci, którzy są zdominowani przez narcyzm patologiczny używają swoich doskonale wyćwiczonych mechanizmów. W ten sposób wprowadzają w błąd osoby z najbliższego otoczenia i nie tylko. 

Narcyzm patologiczny polega na tym, że dana osoba zbyt wiele o sobie myśli oraz ocenia się w przesadnie wygórowany sposób. Problem nie kończy się jednak na samym wygórowanym poczuciu własnej wartości, ale również na tym, że całe jej postępowanie skupia się na zyskiwaniu aprobaty i podziwu otoczenia. Osoby takie zachowują się w ten sposób, ponieważ w głębi duszy odczuwają pogardę do samych siebie.

Postmodernizm nie jest niczym innym, jak kolejnym stopniem w skali personalizacji jednostki dedykowanym samozadowoleniu narcyza i nieczułym kombinacjom kalejdoskopowym.

-G. Lipovetsky-

Narcyzm patologiczny

Kto odznacza się zniekształconym narcyzmem może okazać się bardzo destrukcyjny w stosunku do innych. W swoim zapale zmierzającym do upewniania się o swojej świetności osoby takie stają się skrajnymi manipulatorami, okrutnymi i wykorzystującymi innych. Nie robią tego jednak w sposób świadomy. Raczej oszukują samych siebie w stosunku do obranej przez siebie drogi.

Tworzą maski, którymi posługuje się narcyzm patologiczny w celu przekonania siebie i innych, że są godni podziwu. Warto bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu.

1. Fikcyjne ulepszanie siebie

Oto jedna z masek, którymi posługuje się narcyzm patologiczny. Polega na osiąganiu rozwoju, którego celem nie jest jednak ulepszanie własnej osobowości, ale wywoływanie wrażenia na innych. Celem może być wzbudzanie w innych podziwu, zawiści lub podporządkowania.

Kobieta przywódca

Jedną z charakterystycznych cech wspomnianego narcyzmu jest szczególny rodzaj poczucia wartości. Oznacza to, że ich poczucie własnej wartości nie rodzi się z naturalnej miłości własnej. Wręcz przeciwnie, opiera się on na opinii innych na ich temat.

Z tego względu to, że osoby takie stają się lepsze nie stanowi celu, ale narzędzie. W tym przypadku celem jest natomiast narzucanie się innym i osiągnięcie, aby ostatecznie podporządkowali się lub czuli się gorsi. Ujawnia się ona w tym, że dana osoba wielokrotnie popada w próżność z powodu osiąganych awansów. Zwraca też uwagę innym, jeśli nie dostrzegli u niej postępu.

2. Poświęcanie samego siebie

To jedna z bardziej mylących masek stosowanych przez osoby zdominowane przez narcyzm patologiczny. Polega na tym, że bierze ona na siebie obowiązki, które do niej nie należą, teoretycznie po to, żeby pomóc innym w rozwiązaniu ich problemów. Potrafią nawet pozbawiać innych przywilejów lub cierpieć za innych w trudnych sytuacjach.

Po raz kolejny problem polega na tym, że nie robią tego z właściwych pobudek. Wcale nie chodzi im o to, żeby pomóc innym. Chodzi im raczej o zyskanie autorytetu i uzależnienia od siebie innych. Poświęcenie własnej osoby w danej sytuacji stanowi demonstrację dobroci, szczodrości i oddania. To jednak tylko baza pozwalająca ostatecznie wynieść na piedestał własną osobę.

Tak jak w poprzednim przypadku, tego rodzaju maski można odkryć w łatwy sposób. Taki rodzaj poświęcenia nigdy nie trwa zbyt długo. Ostatecznie osoba taka wywoła poczucie winy w tych, którym „pomaga”, wymagając przy tym szczególnego rodzaju traktowania lub specjalnych przywilejów. Oczekują miejsca wywyższonego względem innych.

3. Wyobrażenie wspaniałości

Narcyzm patologiczny sprawia, że owładnięte nim osoby mają wyobrażenie wspaniałości na temat własnej osoby. W rzeczywistości czują się lepsze od innych. Stale porównują się z innymi i w swoich oczach zawsze wypadają lepiej. Uważają się za lepsze, bardziej tolerancyjne, bardziej utalentowane, zawsze lepsze, nawet gdy nie jest to prawdą.

Charakterystyką jest to, że czują się upoważnione do odczuwania złości. Uważają, że mają patent na obrażanie się. Ich złość jest święta. Jeśli wybuchają, to dlatego, że inni doprowadzili ją do tego stanu. Jeżeli krzyczą, to dlatego, że nie mogą wytrzymać, że ktoś jest niesprawiedliwy w stosunku do tak dobrej osoby, jak ona. Jeśli natomiast się obrażają, to również stoi za tym jakaś uzasadniona przyczyna.

Maska

Czasem nawet udaje jej się przekonać innych, że to właśnie ona ma rację. Jednym z typowych przykładów jest maltretowanie pracowników przez szefów, którzy robią to „dla ich dobra”. Czasem nawet cała grupa może stać się ofiarą.

Narcyzm patologiczny stosuje różnego rodzaju maski mające na celu kamuflowanie złych zachowań. Warto jednak pamiętać, że osoby, które tak postępują, w rzeczywistości bardzo cierpią i potrzebują Twojej pomocy.