fraktal1

Nous a rejoint: 2014-10-02
żyć, uczyć się , pracować i pozostawić po sobie coś cennego…
Points63plus
Pour conserver ce titre: 
Points nécessaires: 137
Dernier jeu
Yatzy

Yatzy

Yatzy
80 jours il y a

Geniusz medycyny

Właśnie oglądałem fajny film " Medicus" (2013) 2,5 godziny ale warto oglądnąć
link w komentarzach
Film opowiada między innymi  o  słynnym  lekarzu perskim   ur. w 980 r. n.e. w Azji Środkowej .
Avicenna lub po persku Ibn Sin   bo tak go nazywano wiedzę swoją  zawarł w "Kanonie medycyny", dziele, które na całe stulecia stało się podstawą medycyny naukowej. Składa się ono z pięciu ksiąg. Księga pierwsza poświęcona jest teorii medycyny i zajmuje się anatomią, fizjologią, nauką o przyczynach chorób i o samych chorobach, nauką o żywieniu, zapobieganiu chorobom i ich leczeniu. W księdze drugiej znajdują się dwa rozdziały: nauka o lekach pospolitych i o sposobach ich stosowania.
      Księga trzecia obejmuje sprawy związane z rozpoznawaniem i leczeniem konkretnych chorób, takich jak zapalenie opłucnej, zapalenie płuc, choroby przewodu pokarmowego, także choroby oczu, uszu, nosa i krtani; wreszcie położnictwo. Księga czwarta poświęcona jest problemom chirurgicznym oraz chorobom zakaźnym. Księga piąta zawiera opisy trucizn i odtrutek oraz bardziej złożonych lekarstw.
      "Kanon" uczył nie tylko podejścia do pacjentów, ale także ochrony ich zdrowia i przywracania go. Jest dowodem wnikliwego, realistycznego podejścia jego autora do problemów medycyny, a także jego głębokiej intuicji. Podpowiadała mu ona nawet to, co przy braku metod laboratoryjnych, na długo przed wynalezieniem mikroskopu i zastosowaniem go, było nie do stwierdzenia. Awicenna zdecydowanie opowiadał się za istnieniem niewidocznych dla oczu nośników chorobowych, udzielających się człowiekowi nie tylko za pośrednictwem wody, ale i przez powietrze.
      Niezwykle śmiałe, jak na owe czasy, było również porównanie nacieków ropnych do gnicia owoców lub kiśnięcia mleka. W XII wieku włoski uczony, Gerhard z Cremony tłumaczy "Kanon" na łacinę. Dzieło to między rokiem 1400 a 1600 jest 36 razy drukowane i wykładane w wielu uniwersytetach. Godne wspomnienia jest także "Pismo o tętnie", sporządzone w języku perskim
A-portrait-of-Ibn-Sina-Avicenna-from-Krueger-HC-Avicennas-poem-on-medicine_W840.jpg