samotniś_

 
belépett: 2017.02.18
Nie taki samotny samotniś_.... Alfiąto :d... ❤. Niech dzisiaj bedzie lepsze niz wczoraj i gorsze niz jutro...
Pontok137több
Következő szint: 
Szükséges pontok: 63
Legutóbbi játék

Technologia...

Technologia – czego nas pozbawiła?

Technologia

Kiedykolwiek będziesz mieć szansę, spróbuj wykonać następujące ćwiczenie. Jeśli znajdziesz się w jakimś zatłoczonym miejscu (metrze, gabinecie lekarskim, w restauracji), rozejrzyj się wkoło i policz, ile osób znajdziesz, skupionych na ich tabletach lub telefonach. Jak bardzo nieodłączna w codziennym życiu stała się nowoczesna technologia? Będziesz zszokowany swoją obserwacją!

Bez wątpienia, liczba osób z telefonami, przekroczy 80%. Wszyscy oni zanurzeni w mediach socjalnych, sprawdzający wiadomości, oglądający wideo, czytający wiadomości email…a gdzie się podziało ich życie? Zagubione pomiędzy Facebookiem, YouTubem, WhatsAppem, Gmailem, jest tego cała lista.

Co zastanawiające, to jak technologia stała się nieodłączną częścią życia codziennego, tych urodzonych po 2000 roku. Od dzieciństwa są oni w stanie korzystać z niej w niebywale biegły sposób. Jednoroczny chłopiec, wie już doskonale, że należy przesuwać palcem wskazującym po ekranie telefonu.

Mała dwuletnia dziewczynka prosi mamę, by pokazała jej, jak wyszło zdjęcie, która właśnie zrobiła jakiemuś obiektowi w parku. Tego rodzaju przykłady można mnożyć…

dziecko i telefon

Czy zdarzyło ci się kiedyś usiąść i zastanowić nad tym, jakie elementy życia codziennego ukradła nam technologia?

Oczywiście, nie ulega wątpliwości, iż ofiarowała nam ona wiele cennych rozwiązań. Wszystko jednak ma swoje ograniczenia. Istnieje bowiem niezwykle cienka granica, pomiędzy korzystaniem z tych urządzeń z konieczności, a byciem od nich uzależnionym.

Technologia odebrała nam pewne istotne części naszego życia. Omówmy kilka z nich…

1. Technologia a nasze własne myśli

Nie spędzamy już w ogóle czasu sami ze sobą. Nie medytujemy leżąc w nocy w łóżku. Nie zdarza nam się usiąść, by pomyśleć o tym co nam się przydarza i jaką decyzję powinniśmy podjąć. Ten brak odpoczynku dla naszego umysłu, ma swoje złe strony.

Gdy umysł nasz wolny jest od jakichkolwiek stymulacji, jest on w stanie swobodnie dryfować, po to by napotkać na rozwiązania problemów, jakieś genialne pomysły, itp. Wygląda więc na to, iż po trochu, technologia zabija naszą kreatywność oraz wyobraźnię.

2. Doświadczenie zagubienia

Co robili ludzie, zanim wynaleziono GPS? Pytali oni przechodniów, próbowali rozszyfrować papierową mapę lub też gubili się. Nie ma nic lepszego, niż odwiedzenie jakiegoś miasta i odkrycie w nim miejsca, którego nie można znaleźć w przewodniku turystycznym.

Obecnie, tego rodzaju sytuacje, niemal się już nie zdarzają. Od samego początku zdajemy się  na rozwiązanie, jakie przynosi nam technologia – mapę zamieszczoną w telefonie. Czasami potrzeba nam się jednak zgubić, po to by natknąć się na coś szalenie istotnego.

kobieta we mgle

3. Szansa na nawiązanie kontaktów z nieznajomymi

Wracając do przykładu podróżowania, zanim jeszcze technologia stała się tak ogólnodostępna, zapytałbyś o kierunek osobę, która wygląda na tutejszą. Być może stalibyście się później dobrymi znajomymi. Odnosi się to również do grona naszych przyjaciół.

Poprzez ekran telefonu nie da się zrozumieć emocji w tym samym stopniu. Nie zależnie od tego ilu emotikonek i piosenek zamieścimy w wiadomości. Z tego powodu, potrzebny jest nam kontakt twarzą w twarz.

4. Odgłos ciszy

W nowoczesnym świecie, rzeczywistość wielkich miast jest pełna hałasów. Spokój i balans odnaleźć można jednak w ciszy. Możemy się przy niej połączyć z samymi sobą, delektować się brakiem irytujących dźwięków i odkryć, jak cenny jest czas, spędzony w ciszy.

5. Energia w naszym środowisku

Jest to naukowo udowodnione, iż urządzenia, takie jak telewizja i komputer, wypełniają pomieszczenie złą energią. z tego też powodu nie zaleca się trzymania ich w sypialni i używania bezpośrednio przed pójściem spać.

Co więcej, jesteśmy tak przyzwyczajeni do robienia zdjęć wszystkiego, co widzimy, iż omija nas możliwość rzeczywistego podziwiania widoków. Nie potrafimy docenić wzniosłości, aromatów, dźwięków, czy też emocji, kryjących się w naturze, patrząc na nią poprzez obiektyw aparatu lub wyświetlacz telefonu.


Zacznij żyć poza urządzeniami, jakie posiadasz!


telefon

 6.Relaks

Przed wynalezieniem telefonu, ludzie komunikowali się ze sobą od czasu do czasu, jeśli mieszkali daleko od siebie. Jeśli jednak domy ich znajdowały się bliżej siebie, składali oni sobie odwiedziny. Niepokój, jaki daje nam w dzisiejszych czasach wysłanie komuś wiadomości i nie otrzymanie na nią natychmiastowej odpowiedzi, ogromnie nas stresuje.

Nie wspominając o sytuacji, w której zobaczymy te dwa niebieskie znaczki na WhatsApp lub napis „przeczytane” na Facebooku! Doprowadza nas to do szaleństwa.

Technologia popchnęła nas tak daleko, że chodzimy z naszymi telefonami nawet do toalety, śpimy z telefonem pod poduszką, kładziemy je na biurku w pracy lub szkole. Odebranie dzwoniącego telefonu nie zabiera nam nawet sekundy.

Co najważniejsze, technologia i jej wynalazki, sprawia, że omijają nas zarówno małe rzeczy, jak i radość przeżywania życia w całej jego intensywności.

Przypomnij sobie, kiedy ostatnio oglądałeś zachód słońca, przyglądałeś się spadającemu deszczowi lub przelatującym po niebie ptakom?