Kubolski

 
Присоединился: 29.09.2011
Hala Madrid y nada mas!
новый уровень: 
очков нужно: 142
Последняя игра
Снукер 2009

Снукер 2009

Снукер 2009
249 дня назад

Protest przeciwko ustawom SOPA i PIPA

Protest przeciwko SOPA i PIPA nabiera tempa. Po zamknięciu angielskiej Wikipedii na 24 godziny, komunikat krytykujący projekt antypirackiej ustawy opublikował Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka.

To pierwszy w historii Internetu protest, który połączył największych gigantów w sieci. Poprały go nie tylko Wikipedia i Google, ale również redagowany przez internautów portal Reddit oraz blog Boing Boing. Mikroblog Twitter nie zdecydował się na zamknięcie, ale oficjalnie poparł sprzeciw dla SOPA.

„Kongres USA rozważa ustawę, która może mieć zgubne skutki dla wolnego i otwartego internetu" – wyjaśniła wczoraj w manifeście Wikipedia. Anglojęzyczna wersja Wikipedii była zamknięta przez cały dzień. W ramach poparcia dla protestu Google umieścił czarny pasek, zasłaniając swoje logo. Siergiej Brin, współzałożyciel Google powiedział o SOPA, że jest narzędziem, które ustawi USA w jednym rzędzie z najgorszymi dyktaturami świata.

W środę wieczorem na stronach Facebooka pojawił się manifest Marka Zuckerberga. „Internet to najpotężniejsze narzędzie jakie mamy dla budowania bardziej otwartego i połączonego świata. Nie możemy pozwolić, aby mało pouczające prawa stanęły na drodze rozwoju Internetu. Facebook sprzeciwia się SOPA i PIPA i zawsze będziemy stać na przeciw prawom, które uderzają w Internet” – napisał w swoim oświadczeniu założyciel największego portalu społecznościowego na świecie.

„Dzisiejszy świat potrzebuje liderów politycznych, którzy są pro-internetowi. Z wieloma z nich pracowaliśmy przez wiele miesięcy nad lepszą alternatywą dla obecnych propozycji. Zachęcam Was do pogłębienia wiedzy na temat tych zagadnień i powiedzenia swoim kongresmanom, że chcecie, aby popierali Internet.”

Pod oświadczeniem posypały się komentarze internautów: „nie pozwólcie, żeby interent zrobił się czarny, nie chcemy aby Kongres USA stał się Wielkim Bratem” – piszą użytkownicy. Profil Marka Zuckerberga na Facebooku subskrybuje 11 mln osób.

SOPA (Stop Online Piracy Act) – ustawa o wstrzymaniu piractwa internetowego -czeka na rozpatrzenie w amerykańskim parlamencie. Jednak jej zapisy mogą doprowadzić do wprowadzenia cenzury w sieci, a tym samym ograniczyć wolność przepływu wiedzy i informacji. Ostre przepisy pozwalają na usunięcie strony internetowej, na której znajdzie się link do serwisu łamiącego prawa autorskie.

Wejście w życie nowego prawa narzuciłobo to na takie portale jak Wikipedia, czy You Tube konieczność monitorowania i cenzurowania wszystkich swoich użytkowników. A ich liczbę liczy się w milionach.

Ustawa ma też swojego bliźniaka. Wraz z SOPA przez Kongres USA ma przejść też PIPA (Protect Intellectual Property Act), czyli ustawa o ochronie własności intelektualnej. „Obie ustawy wprowadziły w USA klasę chińskiej cenzury”, jak piszą internauci w komentarzach na stronach, które poparły protest.

Niespełna miesiąc przed protestem Wikipedii przeciwko SOPA podobny projekt w Europie zatwierdziła Rada UE. Informacja o decyzji Rady UE została opublikowana na stronach Europejskiej Komisji ds. Rolnictwa i Rybołówstwa 16 grudnia 2011 roku. O projekcie mówi się, zę jest wprowadzany tylnymi drzwiami.

ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), czyli międzynarodowe porozumienie ds. walki z podrabianiem towarów i piractwem jest wielostronną umową określającą międzynarodowe standardy egzekwowania prawa własności intelektualnej. ACTA zostało już podpisane przez Stany Zjednoczone, Australię, Kanadę, Japonię, Maroko, Nową Zelandię, Singapur i Koreę Południową.

 źródło: www.forsal.pl